Kısaca bal ve reishi mantarı

yazdı.

Ruhumuzun, bașımızın tacı, kutsal kitabımız, Kur ‘an-ı Kerim Nahl suresi 68,69 ayetlerinde baldan bahseder.  Reishi mantarının görünüş olarak bala olan benzerliği dikkatimi çekti. Aralarındaki ortak noktaları araștırmaya karar verdim. Önce Kur’an-ı Kerim’in Türkçe açıklamasından arı ve bal hakkında bilgi aldım. Her varlığın dünya’ya gelişinin bir manası bir vazifesi olduğunu, arıya da bal yapma vazifesi verildiğini öğrendim. ‘Rabbin, bal arısına şöyle ilham etti: “Dağlardan, ağaçlardan ve insanların yaptıkları çardaklardan (kovanlardan) kendine evler edin.” “Sonra meyvelerin hepsinden ye de Rabbinin sana kolaylaştırdığı (yaylım) yollarına gir.” Onların karınlarından çeşitli renklerde bal çıkar. Onda insanlar için şifa vardır.

Reishi mantarının yetiştiği, yetiştirildiği alanları araștırdım. Özet olarak, onlar da arılar gibi kovan vazifesini gören ağaç kovuklarında yetiștiklerini, renklerinin bal rengi, mineral, vitamin ve insan sağlığı için aynı özelliklere sahip olduklarını buldum.

Fakat aralarında çok ufak farklar gördüm. Balın hoș kokulu, tatlı, yapıșkan, doğrudan yenilebilen leziz bir yapısı, reishi mantarının ise hoș olmayan bir kokusu, sert ve doğrudan yenmeyen meyvesi var. Ama bunlar dışında tüm ōzelliklerinin birbirini tamamladıklarını ve insan sağlığını destekleyen birçok unsurlara sahip olduklarına vakıf oldum.  Sizler de araştırma yapıp bu bilgilere detaylı olarak ulaşabilirsiniz.

Herșeyin azı yarar, ortası karar, çoğu zarardır atasözünü ve yine de doktor tavsiyesi ile alınması daha güvenli olacağı kanaatinde olduğumu da ilave etmek isterim.

Ömrünüz sağlık ve huzur içinde olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir