Windows 7’nin son senesi

yazdı.

Windows 7 mükemmeldi. Sadece Windows Vista’nın yarattığı hayal kırıklığını giderdiği için değil, bütün yeni özellikleri ile kararlı ve güvenilir bir işletim sistemi olduğu için bilgisayar kullanıcıların tercihi oldu. Açıkçası Vista’dan sonra hangisi gelse zaten daha iyi olacaktı diyebiliriz, ama kullanıcıları o yıllarda XP’den de vazgeçirebilmesi dahi önemli bir başarı.  Windows 7 böylece Windows 95 ve Windows XP’den sonra Microsoft’un en yenilikçi ama bir o kadar da güvenilir işletim sistemi olmayı başarmıştı. Bu başarısını senelerce sürdürdü ve aslında halen verdiği güven ve yarattığı alışkanlıkla ayakta durmaya devam ediyor.

Yayınlandığı tarihten bu yana, yaklaşık 10 senedir en popüler işletim sistemi sıralamasında tepede kaldı ve tahtını sadece bir sene önce Windows 10 sürümüne kaptırdı. Bu da adil bir yarış sonucu olamadı. Geçiş süresini etkilemek için Microsoft, her yasal Windows 7 sürümü olan bilgisayar için Windows 10’un kurulumunu ücretsiz dağıttı, yine de sadık kullanıcılarının Windows 7’yi bırakmak gibi bir niyeti yok. İstatistikler de bunu destekliyor.

İşletim sistemleri kullanım istatistiği (Aralık 2017 – Aralık 2018)

Ama maalesef, Windows 7’yi de ’95 ve XP gibi nostaljik efsanelerin yayına göndermek zorundayız. Yenilenen cihazlara uyumluluğunu yavaş yavaş yitirecek olmasının yanında Microsoft tarafından da planlı olarak emekli edilmek üzere. Ona biçilen faal ömrün artık en son senesinde.

Windows 7 için resmi ana destek süresi Ocak 2015’te sona erdi, genişletilmiş destek ise 2020 yılının başına kadar devam edecek. Bu son sene içinde evinizde olsun, iş ortamında olsun, artık bilgisayarınızı güvenlik açıklarına karşı korunur halde tutmak istiyorsanız, bilgisayarınız yenilemeyi veya ücretsiz olarak Windows 10’a yükseltmeyi düşünmeniz gerekiyor.

Windows 7 için 2015’te ana desteğin sonlanmış olmasının anlamı nedir?

Windows 7 bu tarihten itibaren geliştirilmiyor, yeni özellik veya yeni çıkan teknolojilere yönelik uyumluluk çalışmaları yapılmıyor. Kısaca bu tarihte en son neyi destekliyorduysa, bundan sonra da sadece onu destekleyecektir ama bilişim olanaklarının ilerlemesini takip etmeyecektir ve özellikleri gelişmeyecektir.

Windows 7 için Ocak 2020’de genişletilmiş desteğin bitecek olması ne anlama geliyor?

Yukarıda açıkladığımız ana destek bitmiş olmasına rağmen Windows 7 ile çalışan aygıtlar güncellenmeye devam ediyor, bilgisayarınızı kapatırken sık sık karşınıza çıkan güncellemelerden bunu fark etmişsinizdir. Bunun sebebi, genişletilmiş destek süresince güvenlik geliştirmelerinin devam ediyor olması, güvenlik açıklarının halen kapatılıyor olması ve desteklenen aygıt ve özelliklere yönelik güncellemelerin sürüyor olması.

Ancak Ocak 2020’den itibaren bu düzeltmelerin hepsine son verilecek ve bilgisayarınız bu tarihten sonra keşfedilecek veya teknolojik gelişmelerle ortaya çıkacak yeni güvenlik açıklarına karşı yamalar ile güncellenmeyip, olası saldırılara maruz kaldığında kendini koruma özelliğini yitirmiş olacak.

Kendi özel dosyalarınızı veya şirketinizin belirli önemli dosyaları böyle bir güvenlik açığı ile karşı karşıya olan bir bilgisayarda tutmak pek de akılcı bir tercih olmayacaktır. Bu yüzden önümüzdeki bir sene içindeki planınızı bunu bilerek yapmanız bir bilişimci olarak tavsiyemdir.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir