Microsoft’tan açıklama: akıllı telefonlar için Android veya IOS’a geçin.

yazdı.

Microsoft akıllı cep telefonu pazarından tamamen çekiliyor.

Nokia Symbian sonrası dönemde Android ve IOS ile girdiği mücadelede hiç bir zaman rakip konumuna dahi gelemeyen Microsoft, son resmi açıklaması ile yenilgiyi kabul ederek Windows 10 Mobile’ı bu sene sonunda emekli edeceğini kamuoyuna açıkladı.

Microsoft açıklamasında bununla da kalmadı ve Windows telefonu kullanan bütün kurumsal müşterilerine bundan sonra bir Android veya iOS cihazına geçmelerini resmi sitesinden önerdi.

Windows 10 Mobile kullanıcıları, 10 Aralık 2019 tarihinden itibaren artık yeni güvenlik güncelleştirmelerini, güvenlikle ilgili olmayan düzeltmeleri, ücretsiz yardım desteği seçeneklerini veya çevrimiçi teknik içerik güncelleştirmelerini Microsoft’tan ücretsiz olarak alma hakkına sahip olmayacaklar.” diye başlayan yazıyı buradan okuyabilirsiniz.

Tabii ki desteğin sonlandırılması, telefonunuzun işlemini hemen yitireceği anlamına gelmez. Kişilerinize halen telefon edebilirsiniz, mesajlar gönderebilirsiniz, muhtemelen belirli e-posta hesaplarını kullanmaya da devam edebilirsiniz. Hatta yüklü İnternet tarayıcısı ile siteleri ziyaret edebilirsiniz, ve müzik dinlemek için kullanabilirsiniz.

Windows 10 Mobile cihazınız, desteğin sonlanacağı 10 Aralık 2019’den sonra da çalışmaya devam edecektir, ancak güvenlik dahil hiç bir güncelleştirme artık Microsoft tarafından sunulmayacağı gibi cihazınızın yedekleme işlevi tamamen sonlandırılacaktır. Windows Phone Store da çalışmayacağı için kısa bir süre içinde yüklü app’lar fonksiyonlarını yitirip çalışmaz hale geldiğinizde, elinizdeki cihazın pek de bir fonksiyonu kalmayacak.  Sahibi olduğunuz Windows işletim sistemli telefon, belki de hiç kullanmasanız da halen atmaya kıyamadığınız ve evinizin bir köşesinde saklı tuttuğunuz o eski kapaklı telefonların yanında kendi yerini alacak.

Microsoft Wallet 28 şubat 2019 tarihinde emekli ediliyor.

NFC ödeme sistemi Microsoft Wallet’i geliştirmeyi de aynı kalemde durduran şirket açıkça alışık olduğu pazarda, yani bilgisayar ve dizüstü bilgisayar pazarında iş yapmaya devam edeceğini ve tabletlerden küçük, elde kullanılıp cepte taşınan bütün küçük cihazların pazarını terk ettiğini göstermiş oldu.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir