Microsoft Edge yakında EdgeHTML yerine Chromium tabanlı çalışacak.

yazdı.

Microsoft, Windows 10 işletim sistemi ile birlikte lanse ettiği MS Edge İnternet tarayıcısını, Chrome gibi Chromium tabanlı bir tarayıcıya çevirme kararı aldı. Şimdiye kadar Microsoft’un kendi geliştirdiği ve sahip olduğu EdgeHTML tarayıcı motoru ile çalışan MS Edge, artık açık kaynaklı Chromium tabanlı hale getirilecek. Yıllardır her Windows sürümüne eklediği ve standart kurulu tarayıcı olarak karşımıza çıkardığı IE’yi geliştirmeyi yakın zaman önce bırakan Microsoft, böylece Microsoft Edge’in gelişimini de Chromium’a bağlıyor.

Bu karar Microsoft için çok önemli bir milat diyebiliriz. Microsoft, 21 senedir Windows bilgisayarları için yarattığı İnternet tarayıcılarını tamamen kendisi kodlayıp, bu tarayıcıların motoru sayılan html kodlarını işleyen kalbini de tek başına geliştiriyordu. Hatta bu kodları gizli tutmayı tercih ediyordu. Artık bu devrin sonuna geliyoruz ve Microsoft, Windows bilgisayarlara standart olarak ekleyeceği İnternet tarayıcısının sadece arayüzünü ve ek özelliklerini geliştirecek, tarayıcının motoru ise açık kaynaklı Chromium olacak.

MS Edge tarayıcısını Chromium tabanlı olmasının kullanıcılar için etkileri.

Ziyaret ettiğiniz siteler Chrome ile de açılsa Ms Edge ile de açılsa, aynı hızda okunup ekranınızda aynı şekilde gösterilecekler. Farklı bir tarayıcıda farklı etki gösteren, hatta Chrome ile çalışırken Edge ile çalışmayan sitelerin devri artık kapanıyor.

Microsoft ile Google işbirliğinden Chrome da yararlanacak ve Windows bilgisayarlarda daha etkin çalışan ve yeni özellikler kazanan bir Chrome ile yakında karşılaşabiliriz.

Bu gelişmenin sonunda kullanıcılara artık farklı ve özgün bir alternatif sunan tek istisna Firefox kalıyor.

Aranızda “Ben Opera kullanıyorum.” diyenler de olacaktır tabii ki, ancak Chromium’um da ana kalbi olan “Blink” kodunun zaten Google, Opera, Adobe, Intel ve Samsung işbirliği ile yaratıldığını, Chromium’un bu şekilde ortaya çıktığını ve bu kodun aynı şekilde Opera tarayıcılarının da kalbi olduğunu unutmamak gerekir. Yani Opera ile Chrome, arayüz ve özellikleri farklılıklar gösterse de, zaten aynı dna’yı taşıyorlar.

Kısacası, belki de artık İnternet’e yeni kurulu bir Windows bilgisayar ile girerken, Microsoft’un tarayacısını açtığınızda, onunla ilk yaptığınız  Chrome’u veya baska bir tarayıcıyı indirmek yerine Microsoft tarayıcısı ile internette turlayabilirsiniz.

Windows kullanmayanlar için de MS Edge seçeneğinin ortaya çıkması mümkün gibi görünüyor. Chromium’un linux bilgisayarlarda da çalıştığını göz önünde tutarsak, Chromium tabanlı bir MS Edge tarayıcının da Linux sürümü ile birlikte örneğin Ubuntu işletim sistemi olan bir bilgisayarda muhtemelen çalışacaktır.

MS Edge tarayıcısını Chromium tabanlı olmasının site geliştiricileri için etkileri

Site geliştiricileri hazırladıkları bir sitenin kodlamasını yaparken, yazdıkları kodların hangi tarayıcıda hangi etkiyi verdiğini görüntülemek zorundaydı. Gerektiğinde her tarayıcı için farklı bir kodu aynı sayfa kodunun içine yerleştirmekle uğraşıyorlardı. Her ne kadar standartlar birbirine çok yaklaşsa da halen IE, Firefox, Safari veya Chrome, bir sayfayı farklı şekilde gösterebiliyorlar. Eklentiler konusunda da farklılıklar bulunuyor. Kimisine dahil olan özellikler, bir diğer tarayıcıda eklenti hatta ek yazılım olarak kurulması gerekiyordu.

Chrome pazarın %70’ten fazlasını ele geçirmesiyle birlikte tasarımcılar siteleri öncelikli olarak Chrome’a uyumlu hale getirmeye başladılar, bu da diğer tarayıcılarda ki sorunları arttırır oldu.

Yani, bir tarayıcının iyi çalısmamasındaki etkenlerden birisi de tasarımcıların o tarayıcıyı dikkate alıp almadığıdır. Ne kadar iyi bir ürün de çıkartsanız, tarayıcınız, tasarımcıların insafına göre başarılı olacaktır.

Geçmişte kullanıcılardan önce tasarımcıları kaybeden Microsoft tarayıcıları, bu hamle ile artık Chrome ile uyumlu bütün siteleri kendi tarayıcısında da düzgün şekilde ve benzer bir hızda yükleyerek gösterebilecek. Tasarımcılar ise bu tarayıcılardan herhangi biri ile test ettiği sayfanın, diğer tarayıcıda da çalışacağını bilerek hareket edecekler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir