Reishi Mantarı

yazdı.

Reishi Mantarı (Ganoderma Lucidum) bilenler ve kullananlar için çok değerli bir bitkidir. Yaban ormanlık alanlarda canlı ağaçlar üzerinde yetişir. Çok nemli, içerisine az ışık geçiren sık ağaçlı ormanların içinde bulunan ve çürümeye yüz tutmuş ağaç kütükleri üzerinde yetişir. Bu mantar 4000 yıldan fazla bir süredir Geleneksel Çin ve Japon tıbbında kullanılmaktadır. Reishi geniş, oldukça dayanıklı ve odunsu bir mantardır. Reishi mantarının %75’i sudur. Mantarların çoğunluğu %90 civarında sudur. Kuru ya da ıslak yenilmez bu yüzden bu mantardan bir mantar özü ya da çay elde edilmelidir.

Geleneksel Uzak Doğu tıbbında:

Ruhu dinlendirdiği sakinleştirdiği için tonikum ve sedativum olarak kullanılmıştır. Ayrıca karaciğer, böbrek ve kalp üzerine güçlendirici ve destekleyici etkisi vardır. Kanı besler. Kandan toksinleri yani zehirleri söküp atarak, vücudun herhangi bir yerinde toksin birikmesini engeller. Hücrelerde birikmiş olan toksinlerin solunum yoluyla atılmasını hızlandırır.

Kullanımın başlarında bazen baş dönmesi, kaşıntı, susuzluk ve tuvalet ihtiyacında artış hissedebilir. Toksinler vücut tarafından eritilir, bir araya getirilir ve vücuttan atılırlar. Bu yüzden yukarıda bahsettiğimiz bu reaksiyonlar normaldir ve iyileşmek için gereklidir.

Reishi Mantarının Faydaları:

  • Yapılan çalışmalar, sağlıklı bir yaşam sürmek için Reishi mantarının koruyucu olarak kullanılabileceğini göstermektedir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunmaktadır.
  • Yüksek tansiyon,kolesterol, diyabet gibi problemlerle savaşmaya yardımcıdır.
  • Kan dolaşımını düzenleyerek, kalp-damar hastalıklarına karşı koruyucudur.
  • Toksinleri vücuttan atmaya yardımcıdır.
  • Meme, prostat, akciğer kanseri başta olmak üzere kanser türlerine karşı koruyucu etki gösterir.
  • Kandaki oksijen miktarının artmasına yardımcı olur ve böylece cilt üzerinde de iyileştirici etkiler gösterir.
  • Düzenli kullanımda streste azalma ve uyku düzeninde düzelmeler görülür.
  • Anti-aging etki göstererek hücreleri yeniler.

Aşağıda verilen PubMed gibi saygın bilimsel sitelerden, Reishi mantarı üzerine yapılmış 1500’ü aşkın araştırma sonuçlarını geniş olarak bulabilirsiniz:

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir